2016 European Day 4 Results Are In: Romulo Barral And Felipe Pena At Open Weight Finals

139

The 2016 European Day 3 Results are in and as we await what could happen on the fourth and final day, lets take a look at some of the big winners for day number three. Romulo Barral had one of the best days at the event as he competed four times in the day and scored four separate choke submission wins. The man that Barral is expected to meet in the finals is Felipe Pena, who also scored a four pack of victories himself, mixing up his submission victories.

Felipe Pena submits Eberth and guarantees his spot at the Black Belt Adult Open Class Final of the 2016 European Championship!#Ibjjf #ibjjfeuropean

Posted by International Brazilian Jiu-Jitsu Federation on Saturday, January 23, 2016

The women were also in the spotlight as well, with Mackenzie Dern won all three of her bouts to earn her slot in the finals. The woman she will be facing in those finals is Andresa Correa, who picked up a series of impressive wins herself. The fourth and final day of action is upon us and it will be interesting to see who walks away with those coveted gold medals.

A video posted by FloGrappling (@flograppling) on

Day 4 IBJJF 2016 European Results

BLACK / Master 1 / Male / Rooster

First – Bruno Cesar Gomes da Silva Moreno – Nova União
Second – Andre Porto de Carvalho – Frontline Academy
Third – Manjit Singh Bhambra – Icon Jiu-Jitsu Team

BLACK / Master 1 / Male / Light Feather

First – Valmyr Mattos Pereira Neto – CheckMat
Second – Ivanildo Rollemberg Lima – Nova União
Third – Temistocles Silva Junior – Equipe Rodrigo Aleixo
Third – Luiz de Carvalho Pombo – Mato Grosso Jiu-Jitsu

BLACK / Master 1 / Male / Feather

First – Bruno Frazatto Xavier C. Barbosa – Atos Jiu-Jitsu
Second – David Dimopoulos Said – Alliance
Third – Michael Maarup Pedersen – CheckMat
Third – Jose Alberto Ramos Ferreira Filho – Le Temple Des Arts Martiaux

BLACK / Master 1 / Male / Light

First – Theodoro Gabriel Canal Almeida – GF Team
Second – Nuno Manuel N. F. Martins – Barbosa JJ
Third – Jose Arari de Carvalho Junior – Alliance
Third – Ralf Gosta Carneborn – Dynamix Fighting Sports

BLACK / Master 1 / Male / Middle

First – Mathias Fernandes Ribeiro – Alliance
Second – Guilherme Ferreira Iunes – Gracie Barra
Third – Lecocq Sébastien – Cercle Tissier
Third – Sadayoshi Roberto Mota Kurimori – SK Team

BLACK / Master 1 / Male / Medium Heavy

First – Victor Del Corso Bomfim – GF Team
Second – Maurício Togni Antunes – PSLPB Cicero Costha
Third – Leonardo Francisco Lopes Neves – Neves Brazilian Jiu-Jitsu Association
Third – Zakaria Tarik Arhab – GF Team

BLACK / Master 1 / Male / Heavy

First – Thiago Cavalcanti Pessoa – Halavanca BJJ Brasil
Second – Vladimiro Miguel G.V.S. Afonso – Brazilian Power Team International
Third – Marcus Carvalho Neuenschwander – Caveirinha Jiu-Jitsu Family
Third – Walnan Presto Constantino – Equipe Mineirinho Jiu-Jitsu

BLACK / Master 1 / Male / Super Heavy

First – Vedran Ikic – CheckMat
Second – Fabiano Junior Leite de Souza – Galeb Brothers Brazilian Jiu-Jitsu – Brasil
Third – Paulo Leandro Brassoloto – Atos Jiu-Jitsu
Third – Hugo Britto Fernandez – Gracie Barra

BLACK / Master 1 / Male / Ultra Heavy

First – Rodrigo Munduruca – Gracie Humaita
Second – Francisco Ramos Mendes Neto – CheckMat
Third – Jeferson Conceição dos Santos – CheckMat
Third – Renato Tavares de Moraes – Frontline Academy

BLACK / Master 1 / Male / Open Class

First – Theodoro Gabriel Canal Almeida – GF Team
Second – Maurício Togni Antunes – PSLPB Cicero Costha
Third – Hugo Britto Fernandez – Gracie Barra
Third – Mathias Fernandes Ribeiro – Alliance

BLACK / Master 1 / Female / Feather

First – Aline de Paula Coelho – C.E. Irmão Felix JJ
Second – Alicja Magdalena Rybak – Gold Team Fighters

BLACK / Master 1 / Female / Light

First – Nádia Maria Rodrigues de Melo – UAE Jiu-jitsu Team
Second – Andrea Endy Alves de Souza – Brazilian Power Team International
Third – Hanna Sillén – Viva Zapata Jiu Jitsu

BLACK / Master 1 / Female / Heavy

First – Sarah Ann Merriner – Carlson Gracie Team

BLACK / Master 1 / Female / Open Class
First – Andrea Endy Alves de Souza – Brazilian Power Team International
Second – Sarah Ann Merriner – Carlson Gracie Team
Third – Nádia Maria Rodrigues de Melo – UAE Jiu-jitsu Team
Third – Hanna Sillén – Viva Zapata Jiu Jitsu

Leave a Reply